aranżacja wnętrza kawiarni

Aranżacja wnętrza kawiarni – jak stworzyć spójny i funkcjonalny lokal?

Planujesz otworzyć dobrze prosperujący lokal gastronomiczny, w którym ludzie nie tylko dobrze zjedzą, ale też spędzą przyjemnie czas? Już na samym początku planowania zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. Czy kawiarnia ma być przytulna, czy elegancka, czy dania będą eksponowane za szklaną witryną, czy serwowane na zamówienie? Jak duża będzie kuchnia i ile stolików zmieści sala?

Kawiarnia musi mieć swój charakter

Zaznaczamy to już na samym początku, ponieważ kawiarnia to miejsce, w którym musi panować wyjątkowy, przyjemny klimat. Nie da się ukryć, że wielu gości będzie odwiedzało Cię nie tylko ze względu na pyszną kawę, ale też po to, aby spotkać się z bliskimi, odpocząć, zatrzymać się w codziennym biegu. Jednak nie wystarczy ustalić, w jakim stylu ma być kawiarnia. Trzeba jeszcze zadbać o to, żeby estetyka łączyła się tutaj z funkcjonalnością.

Ustal styl i kolorystykę pomieszczeń

Ważne jest to, aby projekt wnętrza kawiarni był przemyślany. Oznacza to zadbanie o odpowiedni dobór kolorów i akcentów w postaci tablic, lamp czy bibelotów. Oczywiście królem powinien być ekspres do kawy i pozostałe sprzęty pozwalające na przygotowywanie pysznych napojów oraz deserów. Wokół nich stwórz ciekawą aranżacje, pamiętając, że nawet najdrobniejsze detale mają znaczenie. Np. zadbaj o obecność logo na menu czy pasującą zastawę stołową, co będzie jednym z wielu elementów spójnej i estetycznej – przyjemnej dla oka identyfikacji wizualnej marki.

Zadbaj o przestrzeń

Co to oznacza w praktyce? Nikt nie lubi przeciskać się między stolikami, czy siedzieć tak blisko innych, że da się słyszeć każde słowo toczącej się u sąsiadów rozmowy. Może kusić Cię ustawienie na sali dużej liczby stolików i krzeseł, ale lepiej zachować umiar. Przy ograniczonym metrażu dobrym pomysłem okażą się ławki wzdłuż ścian oraz hokery przy barze. Stoliki w kawiarni też nie muszą być bardzo duże. Zazwyczaj stawia się na nich tylko pucharki z lodami czy talerzyki deserowe z ciastem, które nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Jeżeli chodzi o planowanie stanowisk dla gości, to zazwyczaj przyjmuje się zasadę, że w lokalu powinno stanąć kilka stolików:

  • jeden stolik z dwoma wygodnymi fotelami dla zakochanych par,
  • stolik z krzesłem dla osób, które przychodzą do kawiarni pracować,
  • kilka hokerów przy barze dla zjadających w kawiarni szybkie śniadanie,
  • stoliki z kilkoma krzesłami dla rodzin i grup przyjaciół.

Wygodne i piękne wnętrze kawiarnia jest obietnicą spożycia pysznego deseru i spędzenia miło czasu.

Menu