urządzanie sypialni

Jak urządzić sypialnię?

Sypialnia to najbardziej prywatne pomieszczenie w całym domu, gwarantujące Ci wytchnienie i wypoczynek z dala od zabieganego świata. Chcąc zapewnić sobie wartościowy relaks na najwyższym poziomie, zatroszcz się o każdy element aranżacji tego pomieszczenia. Od kolorystyki ścian, przez meble, aż po dodatki – zobacz wskazówki architekta wnętrz dotyczące dekoracji.

Starannie dobrane kolory

Konkretne kolory mają na nas określony wpływ i między innymi od tego, jakie odcienie zastosujemy w sypialni będzie zależał komfort naszego wypoczynku. Farby nie powinny być zatem przypadkowe, a Twoja uwaga powinna koncentrować się głównie wokół jasnych barw. Szczególnie do małych, słabo oświetlonych sypialni i sypialni w stylu skandynawskim sprawdzą się nie tylko farby, ale też meble i dodatki beżowe, szare, białe. Można postawić na monochromatyczne kolory lub zastosować kontrast. Ciekawie wygląda ciemne łóżko na tle jasnej ściany, choć zawsze można jedną z nich (np. tę za zagłówkiem mebla) wyłożyć fototapetą dla ożywienia ogólnej aranżacji.

Modne fototapety

Fototapety od pewnego czasu cieszą się dużą popularnością w sypialniach. Raczej nie pokrywa się nimi wszystkich ścian, lecz tylko niektóre, np. za łóżkiem czy toaletką. Można tu zastosować różne motywy – od abstrakcyjnych, przez imitujące las we mgle, piękny morski lub górski krajobraz, niebo. Styl i kolorystyka fototapety powinna współgrać z resztą wystroju.

Wygodne meble do sypialni

To najważniejszy element sypialni – wygodne meble, a zwłaszcza łóżko. Najpopularniejsze są ramy w rozmiarze 160×200 oraz 180×220. Dopasuj wielkość ramy do metrażu i układu pomieszczenia oraz potrzeb swojej rodziny. Pamiętaj, że oprócz łóżka potrzebujesz jeszcze szafy, komody, stoliki nocne i toaletki.

Osłony okien

Lubisz gdy wpadające przez okno słońce budzi Cię o poranku? A może w spokojnym śnie przeszkadza Ci światło ulicznych latarni? Dopasuj rodzaj osłon okiennych do swoich preferencji. Zarówno klasyczny zestaw, czyli firanki i zasłony, jak również rolety, żaluzje czy plisy możesz wybrać w wersji przepuszczającej lub blokującej światło i swobodnie konfigurować ich ustawienie.

Dodatki do sypialni

Jeżeli chodzi o dodatki do sypialni, to najczęściej są nimi lustra, w których można przejrzeć się, by ocenić makijaż lub stylizację, a także lampy w efektownych kloszach (sufitowe i nocne), dywany, zapewniające izolację stóp od posadzki, zegary czy kwiaty w donicach. Przy wyborze dodatków zwracaj uwagę na ich użyteczność i staraj się za bardzo nie zapełnić nimi wnętrza.

Menu