Wyspa kuchenna – czy warto?

Wyspa kuchenna cieszy się ogromną popularnością wśród projektantów wnętrz oraz ich klientów. To mebel, który nadaje kuchni nowoczesnego sznytu, jednocześnie zwiększając funkcjonalność przestrzeni. Decydując się na wyspę zyskujemy dodatkową przestrzeń roboczą i możliwość wspólnego przygotowywania posiłków w rodzinnym gronie. Jednak wyspa nie jest rozwiązaniem, które sprawdza się w każdej kuchni. Jakie są wady i zalety wyspy kuchennej? W jakim pomieszczeniu wyspa się sprawdza, a w jakim nie?

Wyspa kuchenna to przede wszystkim funkcjonalność

Projektując wyspę kuchenną zwracamy uwagę przede wszystkim na możliwości, jakie może nam zaoferować dodatkowy element wyposażenia kuchni. Obok dodatkowej przestrzeni roboczej wyspa może być pojemną przestrzenią przechowywania lub stanowić miejsce montażu wybranych sprzętów AGD. Uzupełniona o hokery i tak zaaranżowana, aby pod blatem znalazło się miejsce na nogi, wyspa może stanowić barek, dodatkową przestrzeń do spożywania posiłków lub blat, na którym dzieci pod okiem gotującego rodzica mogą odrabiać prace domowe. Funkcjonalność wyspy powinna być podyktowana potrzebami rodziny oraz specyfiką pomieszczenia. Nieco inaczej zaaranżujemy wyspę znajdującą się na granicy kuchni i salonu, a inaczej tę w zamkniętej kuchni. W tym miejscu warto zauważyć, że wyspa w zamkniętej kuchni sprawdza się wyłącznie w przypadku ponad wymiarowego pomieszczenia. W małej kuchni zamiast podnosić funkcjonalność i komfort użytkowania przestrzeni, wyspa utrudnia poruszanie się w kuchni i bynajmniej nie sprzyja wspólnemu gotowaniu kilku osób.

Wady wyspy kuchennej

Podstawową wadę wyspy kuchennej już przytoczyliśmy – mebel nie sprawdza się  najlepiej w małych pomieszczeniach. To, czy nasza kuchnia jest wystarczająco duża na funkcjonalną wyspę możemy w łatwy sposób sprawdzić. Przyjmuje się, że kuchnię z wyspą powinno się realizować przy minimum 20-metrowym pomieszczeniu. Odległość wyspy od pozostałych mebli kuchennych powinna wynosić nie mniej niż 90 centymetrów, przy czym zakłada się, że optymalna odległość w tym przypadku to od 110 do 120 centymetrów.

Dodatkowym mankamentem wyspy kuchennej jest wysoki koszt aranżacji kuchni. Jeśli założymy, że wyspa ma stanowić nie tylko dodatkowy blat roboczy czy przestrzeń przechowywania może się okazać, że jej wykonanie zwiększy koszt zabudowy kuchennej nawet o 50%. Dotyczy to przede wszystkim wysp, w których montujemy sprzęt AGD (płytę grzewczą, piekarnik) i/lub zlew i w dużej mierze wynika z konieczności doprowadzenia do wyspy określonych instalacji.

Menu