oświetlenie do łazienki

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Zastanawiasz się nad sposobem oświetlenia swojej łazienki? Na pewno sporym wyzwaniem jest pomieszczenie bez okien, ale nawet w jasnej łazience w końcu zapada zmrok. Dlatego też, aby móc swobodnie korzystać z pomieszczenia przez całą dobę

Ile światła powinno być w łazience?

Nie od dziś wiadomo, że od dostępu do światła dziennego czy sztucznego zależy nasz codzienny komfort życia. Nie inaczej jest w przypadku łazienki, w której szacunkowe zapotrzebowanie na światło wynosi przynajmniej 75 W (dotyczy pomieszczeń o metrażu około 6 m2). Im większy metraż, tym większe zapotrzebowanie na światło, np. 2-3 źródła o mocy 50 W w przypadku łazienek o powierzchni 10 m2 i większej.

Na pewno przy planowaniu oświetlenia trzeba wziąć pod uwagę dostęp do światła dziennego. Jeżeli łazienka ma okno, to automatycznie zapotrzebowanie dzienne na doświetlenie spada. Jednak po zmierzchu czy przed świtem jest na niezmiennym poziomie.

Oświetlenie sferyczne – czy sprawdzi się w łazience?

Nawet w niewielkiej łazience warto zastosować umowny podział na strefy. Zależy on oczywiście od metrażu i układu pomieszczenia oraz mebli, sprzętów i innych elementów stanowiących jej wyposażenie. Zazwyczaj wydziela się:

  • miejsce kąpieli (wanna lub prysznic),
  • miejsce pielęgnacji (przy umywalce),
  • miejsce gospodarcze (z koszem na pranie, pralką i suszarką).

Niech każde miejsce ma własne oświetlenie, którym wygodnie będziesz sterować w zależności od tego, czy robisz właśnie pranie, czy bierzesz kąpiel.

Źródła światła – główne i dodatkowe

W łazience nie stosujemy wyłącznie jednego rodzaju światła, bo taka ilość nie byłaby wystarczająca. Zazwyczaj jednak przy planowaniu instalacji oświetleniowej stosujemy którąś z poniższych metod:

  • jedno główne światło sufitowe i kilka opraw pomocniczych,
  • kilka świateł o zróżnicowanej mocy, które pod zaświeceniu jednocześnie rozświetliłyby ciemną łazienkę.

Decydując się na kilka lamp, zadbaj o to, aby pasowały one do siebie i wzajemnie się uzupełniały. Np. światło główne powinno znaleźć się blisko sufitu, aby nie zahaczać o oprawę głową. Z drugiej strony lampki nad umywalkami mogą mieć dłuższe kable, bo wtedy lepiej doświetlają i zdobią tę część łazienki.

Jaki lampy do łazienki wybrać?

Wiesz już, jak rozplanować oświetlenie w łazience i jaka powinna być łączna moc wszystkich źródeł światła. Czas zastanowić się nad stylem i rodzajem opraw. Te zależą oczywiście od klimatu, w jakim utrzymana jest łazienka. Np. złote lustra z podświetleniem z tyłu okażą się świetnym wyborem do łazienek glamour, z kolei czarne okrągłe plafony będą doskonałe do wnętrz loftowych.

Menu