projekt-domu

Jak wybrać projekt domu?

Planujesz budowę domu? Czas znaleźć właściwy projekt. Ale jaki on właściwie powinien być? Czy na coś koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Czym się kierować – jego bryłą, a może układem wnętrz? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania, aby wybór idealnego projektu domu był naprawdę prosty!

Marząc o własnym domu często w myślach skupiamy się na jego aranżacji. Wyobrażamy sobie chwile spędzone w wygodnej kanapie przed kominkiem, czy odpoczynek w fotelu w ciepłej oranżerii. Nasze sny mogą zostać jednak pokrzyżowane przez zły dobór projektu domu – jak zatem zrobić to dobrze?

Bryła ma znaczenie!

Wybierając projekty domów w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na bryłę domu. To bardzo ważny krok, bowiem to, jak dom prezentuje się od zewnątrz ma znaczenie! Przede wszystkim to właśnie to, co widzi większość przechodniów, ale co również widzimy i my, spędzając czas w przydomowym ogródku.

Wybór bryły budynku nie jest jednak taki prosty – choć oczywiście musi podobać się nam, musi odpowiadać również różnym normom, szczególnie przepisom prawa miejscowego. To zarówno wysokość samego budynku, ilość kondygnacji, jak i elementy architektoniczne, które powinny spełniać normy regionalne.

Normy regionalne to nie tylko „dekoracja” budynku, ale również pewne zabezpieczenia, które sprawiają że dom przetrwa silne wiatry czy silne opady śniegu. Tego typu elementy rozpoznajemy przede wszystkim po dachach – wystarczy sobie przypomnieć charakterystyczne spady na Krupówkach, które chronią budynek przed halnym, jak i zalegającym śniegiem.

Rozkład pomieszczeń – czyli projekt, który uwzględni twoje marzenia

Projekt domu uwzględnia również jego wnętrze i to jest ten element, który dla wielu z nas jest najważniejszy. To nic innego, jak ilość sypialni, rozkład pomieszczeń, ale też schowki, które są niezwykle przydatne.

Oceniając projekt domu pod tym względem powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak:

  • ilość sypialni;
  • ilość łazienek;
  • wielkość kuchni i jadalni
  • schowki;
  • garderobę;
  • garaż.

Aby dom był stosunkowo tani w utrzymaniu, jego wielkość powinna być przemyślana – jeśli poszukujemy domu tylko dla rodziny z jednym dzieckiem, lepiej postawić na dom złożony z 3 sypialni, aniżeli z pięciu, dzięki czemu unikniemy wysokich kosztów ogrzania całego budynku.

Przeglądając projekty domów warto też pamiętać o uwzględnieniu pokoju gościnnego, czy gabinetu, w którym spokojnie możemy pracować czy traktować jako dodatkowe pomieszczenie do przechowywania.

Jak wybrać najlepszy projekt domu?

Wybór właściwego projektu domu nie jest prosty. Czasami patrzymy na niego i po prostu wiemy, że to właśnie to, czego oczekujemy. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby – inny rozkład pomieszczeń będzie ważny dla wielodzietnej rodziny, inny dla osób ceniących sobie ciszę i spokój, a jeszcze inny dla osób, które kochają gotować i urządzać przyjęcia.

Przed wyborem właściwego projektu powinniśmy się zastanowić, co jest dla nas ważne i na tej podstawie dobrać właściwy projekt. Jaki on będzie? To już zależy od naszych marzeń!

Zapoznaj się z projektowaniem domów w Gdyni i projektowaniem domów w Gdańsku

Menu